Genel konular

Ekitap dosyasını bilgisayarıma indirdim ama açılmıyor !

Ekitaplar, kişisel kullanım veya yayınlama öncesi test etmek amacıyla farklı formatlarda indirilebilir (örneğin .epub veya .mobi dosya uzantılı olarak). İndirilen ekitap dosyasını açabilmek için bilgisayarınızda uygun bir ekitap okuma uygulamasının yüklenmiş olması lazımdır. Nasılki .doc uzantılı bir metin dosyasını açmak için Word veya OpenOffice uygulamasına, .pdf uzantılı bir dosyasyı açmak için bir pdf okuyucu uygulamaya gereksinim varsa, aynı şekilde .epub uzantılı bir ekitap dosyasını açmak için de yüklenmiş bir "reader" uygulaması gereklidir. Ekitap okuma uygulamaları işletim sistemlerinde hazır yüklü gelmez. Bunların sonradan bilgisayarınıza yüklenmesi gerekir.

Eğer indirilmiş ekitap dosyanızı açmak için tıkladığınızda sistem "uygun yazılım bulunamadı" benzeri bir uyarı mesajı veriyorsa, bu tür dosyaları açabilecek en az bir ekitap okuyucu uygulaması yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Ücretsiz veya ücretli birçok popüler ekitap uygulamasınbı internetten edinilebilir, indirilerek yükleyebilirsiniz.

Tablet cihazların genellikle kendi özgün ekitap uygulamaları bulunmaktadır. Örneğin iOS mobil cihazlar için iBooks ve Android sistemli cihazlar için Google Book Reader gibi. Ancak bunlar da mobil cihazlarda hazır yüklü gelmemekte, "App Store" lardan ayrıca yüklenmektedir. Bunların dışında da birbirinden yetenekli ekitap okuyucu uygulamalar mevcuttur.

Açık kaynaklı olarak geliştirilmiş olan, ücretsiz indirilebilen ve artık endüstri standardı haline gelmiş olan Calibre uygulaması dönüştürme ve derleme konularında çok güçlü bir araç olup meraklıları için atlanmaması gereken bir uygulamadır.

Bilgisayarınızda bir ekitap okuyucu yazılımını yükledikten sonra, indirdiğiniz ekitap dosyasına tıkladığınızda varsayılan okuyucu programı devreye girecek ve ekitabınızı açarak uygulamayı çalıştıracaktır.

Ekitaplarım kopyalamaya karşı korunuyor mu?

Publitory, kitapların kopya korumasında (DRM -Digital Rights Management) şifreleme yöntemi kullanmamaktadır. Bize göre bu yöntem kullanım kolaylığını aşırı sınırlamakta ve para ödenerek satın alınmış bir kitabın sadece belirli bir ortamda ve/veya belirli bir uygulamada kullanılabilmesi gibi kısıtlayıcı, rahatsız edici bir tüketici deneyimi yaratmaktadır.

Publitory kopya korumada "sosyal DRM" olarak adlandırılan bir yöntem kullanmakta, kitabı tekil olarak satın alan kişiye özel derlemekte, bu kullanıcının kimliğini kitabın görünen ve görünmeyen birçok unsuruna gömerek damgalamakta (watermarking), ancak kitabı kripto teknikleriyle şifrelememektedir. Bu yolla sorumluluğu satın alan kişiye bırakmaktadır. Bu yöntemin, izleri silme girişimi yapan bir kullanıcının hiçbir zaman tüm izleri silindiğine emin olamayacağı için yeterince caydırıcı olduğuna inanıyoruz.

Unutulmamalı ki, hiçbir kopya koruma yöntemi %100 etkili olamaz ve her şifre kırılabilir. Kullanıcı rahatlığı ve özyayıncı yazarın kitabının yayılma potansiyelini sınırlamak pahasına nafile koruma yöntemleri uygulamanın misyonumuza uygun olduğuna inanmıyoruz.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License