Masaüstünde Kitapların Yaratımı ve Yönetimi

Masaüstü nedir?

"Masaüstü", Publitory'deki özel çalışma alanınızdır. Bu alana sadece sizin erişiminiz olup sizin özel olarak yetkilendirdiğiniz bir hizmet sağlayıcı veya destek elemanı dışında kimse bu alandaki çalışmalarınızı göremez. Bu alanda aşağıdaki işleri yapabilirsiniz:

  • Yeni bir kitap projesi açabilirsiniz,
  • Varolan bir Word (.doc) veya OpenOffice (.odt) metin dökümanını yükleyerek yeni bir kitap projesi başlatabilirsiniz. Publitory bu dökümanı ekitap formatına dönüştürür. Sonrasında kitabınızı Publitory'de düzenlemeye devam edebilirsiniz.
  • Elinizde bitmiş ve yayınlanmaya hazır "Epub" formatında bir ekitap dosyası varsa, onu doğrudan Publitory'ye yükleyerek yayınlayabilirsiniz.
  • "Devam eden işler" bölümünde yer alan, daha önce açılmış bir kitap projesinin ikonuna tıklayarak kitabınızın düzenleme alanına girip çalışmanıza devam edebilirsiniz.
  • "Yayınlanmış kitaplar" bölümünde yer alan, daha önce yayınlanmış bir kitabınızın ikonuna tıklayarak kitabın düzenleme alanına girip yeni sürümü için revizyonlar yapabilirsiniz.
  • "Benimle paylaşılanlar" bölümünde yeralan, başkalarının size giriş yetkisi verdiği kitaplardan birisinin ikonuna tıklayarak başka bir yazarın kitabının düzenleme alanına girip yüklenmiş olduğunuz destek hizmetini vermek üzere çalışabilirsiniz.

Masaüstünde üzerinde çalıştığım kitaplar başkaları tarafından görülebiliyor mu?

Hayır. Masaüstü üyeye özel bir alandır. Devam eden işlerinizi sadece siz görebilirsiniz. Yayınlanmış kitaplarınız ise zaten dükkan rafında sergilenmektedir.

Bazı durumlarda, kitabınıza dışarıdan katkıda bulunulması amacıyla Publitory destek elemanlarından yardım veya başka üyelerden sözleşmeli hizmet alabilirsiniz. Bu durumlarda, yetkilendirdiğiniz kişilere kitabınıza dışarıdan erişim olanağı sağlayabilirsiniz. O zaman bu kişiler, sizin kitabınızı kendi masaüstlerindeki "Benimle paylaşılanlar" bölümünde görerek oradan giriş yapabilecekler ve kitabınıza katkıda bulunabileceklerdir. Bu yetkilendirme, sizin belirleyeceğiniz sınırlı bir süre için geçerli olacaktır.

Yeni bir kitap projesine nasıl başlarım?

Kitabınızı baştan sona Publitory üzerinde yazabilir ve düzenleyebilirsiniz. Yeni bir proje başlattığınızda, geliştirmenize hazır boş bir kitap oluşturulur. Bunun için, Masaüstünün sağ üst köşesindeki "Yeni Ekle" butonuna tıklayarak menüden "Yeni Kitap" seçeneğini tıklayın. Yeni kitabınızın ön bilgilerini doldurma formlarına yönlendirileceksiniz.

Dil seçimi, profil bilgilerinizden varsayılan olarak gelecektir ancak bu seçimi kitabınızı yazacağınız dile göre değiştirebilirsiniz. Unutulmaması gereken şudur: burada seçtiğiniz dil, kitabın yayınlandığında sergileneceği dükkanı belirleyecektir. Her kitap kendi dilindeki dükkanda sergilenmektedir.

Diğer formlarda doldurulması zorunlu tek alan kitabın başlığıdır. Diğer alanlar tercihe göre o anda veya daha sonra kitap düzenleme sayfasındaki "Meta Bilgi" bölümünde doldurulabilir veya değiştirilebilir.

Kitabım bir word dökümanında yazılı. Nasıl yüklerim?

Eğer kitabınız halen bir Word (.doc) veya bir OpenOffice (.odt) dökümanında yazılmış veya üzerine halen çalışılmaktaysa, bu dosyayı Publitory'ye yükleyebilirsiniz. Bu durumda, şu işlemler yükleme anında kendiliğinden gerçekleşir:

  • Yeni bir kitap projesi açılır,
  • Metin dosyasındaki varolan "Başlık" (Başlık 1, Başlık 2 v.b.) stilindeki paragraflar algılanarak ekitap format standartlarına uygun şekilde bölümlenir, her bölüm ayrı alt dosyalara ayrılır (bu standart, ekitap okuma cihazlarında kullanıcılara en az yükleme zamanı yaşatmak amacıyla geliştirilmiştir),
  • Yüklenen dosya ekitap formatına dönüştürülür,
  • Ekitap dosyası, Masaüstü'nde "Devam eden işler" bölümüne eklenir. Ekitabınız Publitory'de son düzenlemeleri yapmaya ve tamamlanınca yayınlanmaya hazırdır.

Bir metin dosyası yüklemek her zaman yeni bir ekitap projesi açar. Varolan bir ekitap projesinin üstüne metin dosyası yükleyemezsiniz. Dosya yükleme yoluyla kitap projesi yaratmayı elinizdeki dosyada birikmiş çalışmalarınızın Publitory'de tekrar yazılmasını önlemek amacıyla düşünmelisiniz. Kitabın yayınlanmak üzere son haline getirilmesi ve yayınlama işlemi Publitory'de tamamlanmak durumundadır.

Dosya yükleyerek yeni bir ekitap projesi başlatmak için Masaüstü'nün sağ üst köşesindeki "Yeni Ekle" butonunda "Metin Dosyası Yükle" seçeneğini tıklayarak yükleme sayfasına girin. Yükleme sayfasında iki buton göreceksiniz: "Dosya Yükle (Word, OpenOffice)" ve "Epub yükle". Birinci sıradaki dosya yükleme butonunu tıklayın. Çıkan ekrandaki formlarda kitap başlığını ve varsa alt-başlığını doldurmanız istenmektedir. Yüklenecek dosyanın seçilmesi için bir buton ve bunlara ek olarak "2. seviye başlıklardan önce sayfa başı" ibareli bir işaret kutusu göreceksiniz. Publitory, alt dosyalara bölümlendirmeyi metin dosyasındaki "Başlık 1" stil seviyelerinden yola çıkarak yapmaktadır. Böylelikle "Başlık 1" ile stillendirilmiş bölüm başlıkları sayfa başından başlamaktadır. Bazı kullanıcılar, bölüm başlıklarını "Başlık 2" ile stillendirebilmektedir. Bu durumda, "2. seviye başlıklardan önce sayfa başı" işaret kutusunun seçilmesi gerekir. Metin dosyasında bölüm başlıkları "Başlık 1" ile stillendirilmişse bu işaret kutusunun seçilmemiş olması gerekir.

Formun altındaki "Dosya Yükle (Word, OpenOffice)" butonuna tıklayınca yükleme işlemi başlar ve ilerleme çubuğu çalışır. Yükleme işlemi bitince, kitabın düzenleme arayüzü açılır ve kitabınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Dönüştürme işlemi sorunsuz değildir. Metin dosyasında tüm formatların "olduğu gibi" Ekitap formatına aktarılmasını beklemeyin. Basılı ortamda çıktı almak üzere düzenlenmiş bir metin dosyası ile her türlü ekran boyutuna akarak uyum sağlayan elektronik kitap formatı çok farklıdır. Elektronik kitap standardının kısıtları nedeniyle metin dosyanızdaki tüm özellikleri aktarmak ne yazıkki olanaklı değildir. Amaç, metin içeriğini doğru aktarmak ve formatlamayı ekitap standardına uygun şekilde Publitory'de tamamlamak olmalıdır.

Bu nedenle, strateji şu olmalıdır: Metin dosyanızı olabildiğince basitleştirin. Tercihan sırf yükleme amacıyla bir kopyasını çıkartıp bu kopya üzerinde basitleştirme adımlarını kaydedin. Bölüm başlıklarının "Başlık 1" (veya 2) olarak stillendirildiğinden emin olun. Basılı ortama yönelik düzenlenmiş formatları kaldırın. Yükleme sırasında birincil amacımız dosyanın bölüm başlıklarından doğru bölümlendirilmesi ve içeriğin aktarılmasıdır. Metin Publitory'ye aktarıldıktan sonra kimi formatları Publitory stillerini kullanarak yeniden tanımlamak ve kitabınız yayınlanabilir hale gelene kadar yeniden düzenlemeler yapmak durumundasınız.

Metin dosyasındaki görseller yükleme sırasında iki nedenden ötürü dönüştürülmemektedir: birincisi, baskıya yönelik olarak hazırlanmış olan görsellerin boyut ve çözünürlükleri, ekranlarda görüntülenecek olan ekitaplar için aşırı büyüktür ve gereksiz yer kaplar. Döküman görselleri ortalama 300dpi çözünürlükteyken ekitap için 72 dpi çözünürlük yeterli olmaktadır. Bu fark, görsel dosyası büyüklüğünde neredeyse on kat farketmektedir. Bu nedenle, görsellerin ekitaba uygun olarak dönüştürülmesi ve kitabınızın düzenleme arayüzündeki resim galerisine ayrıca yüklenmesi gerekmektedir. Resim galerisine yüklenen resimler daha sonra metin düzenleme araç kutusundaki resim yerleştirme ikonu kullanılarak metin içerisindeki yerlerine yerleştirilebilir.

İkinci nedeni, basılı ortama göre yerleştirilmiş görseli, kullanılan ekrana göre akarak kendini adapten eden bir metin ortamında farklı şekilde yerleştirmek gerekecektir. Ekitap ortamında okuyucu cihazın font büyüklüğünü değiştirdiğinizde dahi metin akışı şekil değiştirmektedir. Böyle bir ortamda resimleri akan bir metine yerleştirmenin en güvenli yolu genellikle görseli ekranda ortalamaktır. Buna benzer şekilde, yükleme sonrasında kitabınızdaki bazı ögeleri ekitap ortamına uygun hale getirmek durumunda kalacağınızı unutmayın.

Kitabımın Epub formatlı dosyası elimde mevcut. Nasıl yayınlayabilirim?

Kitabınızı başka bir yazılımla, örneğin Sigil gibi ücretsiz bir uygulama kullanarak düzenleyebilir veya Calibre gibi format dönüştürme araçlarını kullanarak "Epub" formatına dönüştürebilirsiniz. Ekitabınızı başka bir ortamda "Epub" formatına dönüştürmüş ve son haline getirmişseniz Publitory'de yükleyerek yayınlayabilir ve dükkanda satışa (veya ücretsiz payaşıma) açabilirsiniz.

Publitory'ye bir Epub dosyası yüklendiğinde, bu dosyanın zaten son haline getirilmiş ve yazarın istediği şekilde biçimlendirilmiş olduğu varsayılmaktadır. Bu nedenle, Publitory'ye "olduğu gibi" yüklenmekte, istenmeyen bir etkiye yolaçmamak adına içeriğine ve biçimine herhangi bir müdahele olanağı verilmemekte ve daha fazla düzenlenmesi engellenmektedir. Yükleme sırasında, Publitory dükkanında ve Masaüstü sayfalarında ikonlaştırmak üzere kitabın kapak görseli algılanarak kaydedilmektedir. Ancak, kapakta yapılacak herhangi bir değişiklik sadece Publitory sayfalarındaki link görsellerine etki edecek, orijinal epub dosyasındaki kapak görseli değişmeyecektir. Bunun dışında, kitabın Publitory tarafından doğru pazarlanabilmesi ve dağıtılması için konu kategorizasyonu ve hedef kitlesi gibi gerekli meta-bilgilerin doldurulması istenecektir.

Publitory hesabınıza bir Epub dosyası yükleyerek yeni bir kitap eklemek için Masaüstü sayfasının sağ üst köşesindeki "Yeni Ekle" butonundan "Yeni Kitap" seçeneği seçilir. Yükleme sayfası açılınca iki buton göreceksiniz: "Dosya Yükle (Word, OpenOffice)" ve "Epub yükle". Epub yükleme seçeneğini seçtikten sonra kitabın başlığı ve varsa alt başlığını girin, dosya bulma butonundan yüklenecek epub dosyasını seçin ve "Epub Yükle" butonuna tıklayarak yüklemeyi başlatın.

Yükleme tamamlanınca, Epub dosyasının meta-bilgi ekranı açılacaktır. Burada konu kategorisi ve hedef kitle seçeneklerini mutlaka tamamlayın. Tanıtım metinlerini doldurun. Kapak resmini kontrol edin. Eğer yükleme sürecinde orijinal dosyadaki kapak resmi algılanıp yüklenememişse kapak resmi yüklemesini elle gerçekleştirim.

Epub dosyasına yüklenen kapak, sadece Publitory sayfalarında kitabın linklerinde kullanılacaktır. Yüklenen kapak görseli, orijinal Epub dosyasındaki kapak görselinin yerine geçmeyecektir. Bu nedenle, görsellerde uyumsuzluk yaratmamak adına orijinal dökümandaki kapak görselinin aynen yüklenmesine dikkat edilmelidir.

Yayınlanmış kitaplarım hala düzenlenebilir durumda mıdır?

Kitabınız yayınladığında, Masaüstünde "Devam eden işler" bölümünden çıkıp "Yayınlanmış Kitaplar" bölümü altına girecektir. Kitabınız burada da düzenlenebilir durumdadır. Üzerine tıklayarak kitap düzenleme alanına girebilir ve her türlü revizyonu yapabilirsiniz. Ancak, yayınlanmış ve dükkanda sergilenmekte olan kopya ayrı bir dosyadır. Masaüstünde yayınlanmış kitapta yapacağınız değişiklikler, dükkanda satıştaki kitaba anında yansımayacaktır. Bunun için, düzenleme alanı sağ üst köşesindeki "Ekitap" butonunda "Yayınla" yı seçerek kitabı yeniden yayınlamanız gerekir.

Yayınlanmış kitapları yeniden düzenleyip revize ederken dikkat edilmesi önerilir. Yapılan değişiklikleri gerçekten yeni sürüm olarak yayınlamayı düşünmüyorsanız bu dosyanın üzerinde değişiklikler yapıp saklamak, yayınlanmış dosya ile uyumsuzluk yaratacağından sakıncalı olabilir.

Kitabımı yayından kaldırınca ne oluyor?

Kitabınızı dilediğiniz zaman yayından kaldırabilirsiniz. Bunun için, Düzenleme arayüzünde sağ üstteki "Ekitap" butonunda "Yayından Kaldır" seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptığınız anda kitabınız dükkandan kaldırılır. Aynı zamanda, Masaüstü'nde "Yayınlanmış Kitaplar" bölümünden çıkıp "Devam eden işler" bölümüne geri gönderilir. Bu aşamadan sonra kitabı hala açıp düzenleyip yayınlayıp revize etmeye devam edebilirsiniz.

Dikkat: Kitabınızı revize etmek için yayından kaldırmanıza gerek olmadığını hatırlayın. Yukarıda da anlatıldığı gibi kitabınızı her an "Yayınlanmış Kitaplar" içerisindeyken revize edip yeniden yayınlayabilirsiniz. Bu durumda dükkandaki eski dosyanın üzerine yeni dosya yazılacak ve o andan itibaren kitabın yeni sürümü devreye alınmış olacaktır.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License